16 października – Św. Jadwigi Śląskiej

W swoim życiu Jadwiga dość mocno doświadczyła tajemnicy Krzyża. Przeżyła śmierć męża i prawie wszystkich dzieci. Mąż Jadwigi, książę Henryk, w 1229 r. dostał się do niewoli Konrada Mazowieckiego. Jadwiga pieszo i boso poszła z Wrocławia do Czerska i rzuciła się do nóg Konradowi, dopiero wówczas wyżebrała uwolnienie męża. Jej ukochany syn, Henryk Pobożny, zginął jako wódz wojska chrześcijańskiego w walce z Tatarami pod Legnicą w 1241 r. Jadwiga jednak bez szemrania znosiła te wszystkie dopusty Boże.
   Po śmierci męża, Henryka (19 marca 1238 r.), Jadwiga zdała rządy żonie Henryka Pobożnego, Annie, i zamknęła się w klasztorze sióstr cysterek w Trzebnicy, który sama wcześniej ufundowała. Zasłynęła z pobożności i czynów miłosierdzia. Wyczerpana surowym życiem mniszki, zmarła 14 października 1243 r., mając ponad 60 lat.
   W ikonografii św. Jadwiga przedstawiana jest w długiej sukni lub w książęcym płaszczu z diademem na głowie, czasami w habicie cysterskim. Jej atrybutami są: but w ręce, krzyż, księga, figurka Matki Bożej, makieta kościoła w dłoniach, różaniec.
   W przyszłą niedzielę 13 października, poprzedzającą uroczystość odpustową ku czci św. Jadwigi Śląskiej, zapraszamy wszystkich parafian, a szczególnie tych którym patronuje nasza Święta, na uroczystą Mszę Św. do kościoła filialnego w Goli.
   W środę 16 października w kościele filialnym w Goli odbędzie się uroczystość odpustowa ku czci św. Jadwigi Śląskiej. Zapraszamy wszystkich parafian na uroczystą sumę o godz. 18.3o.