1 listopada - uroczystość Wszystkich Świętych

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych - wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Ten dzień dla wielu kojarzy się ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. W tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten "płomyk nadziei", wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Oddajemy cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Ten dzień przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.   (zobacz FOTO)

2 listopada obchodzimy Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej "zaduszkami". Kościół w tym dniu wspomina zmarłych pokutujących w czyśćcu za grzechy. Cała wspólnota Kościoła przychodzi z pomocą duszom czyśćcowym zanosząc prośby do Boga i ofiaruje pokutującym w czyśćcu odpusty zupełne.