Parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Serbach

Wielka Sobota

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według przekazów biblijnych apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa. My w tym roku również czujemy się rozproszeni w swoich domach, pełni obaw o przyszłość.

Nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów wielkanocnych: chleba – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie.

Wielkanoc zaczyna się w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Zwieńczeniem obrzędu światła jest uroczysta pieśń (Pochwała Paschału) – Exultet, która zaczyna się od słów: „Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!”. Tej nocy po blisko pięćdziesięciu dniach zaśpiewamy uroczyście „Alleluja”, które wierzymy, że napełni nas wielką nadzieją.

Zobacz w internecie przekaz na żywo z liturgii w naszym kościele: