Parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Serbach

4 maja – Wspomnienie Św. Floriana, patrona strażaków

Dziś 4 maja wspominamy świętego Floriana, żołnierza i męczennika, który jest czczony w całej Polsce głównie jako patron podczas klęsk pożaru, powodzi i sztormów oraz patron strażaków. Ma to swoje źródło w XVI w., kiedy pożar strawił tę część Krakowa, w której znajduje się dzielnica Kleparz. Ocalała jedynie wystawiona na Kleparzu okazała świątynia, właśnie z relikwiami św. Floriana.

Św. Florian jest męczennikiem Kościoła, ponieważ nie wyrzekł się Chrystusa w czasie próby. W 304 roku wstawił się za chrześcijańskimi legionistami, którzy byli prześladowani ze względu na swoja wiarę. Gdy nie poskutkowały prośby, szykany a potem tortury, przywiązano św. Florianowi do szyi młyński kamień i wrzucono do rzeki.

Z okazji Dnia Strażaka wyrażamy szacunek i wdzięczność wszystkim strażakom za ich niebezpieczną i ciężką pracę. Opinia publiczna w Polsce darzy straż pożarną najwyższym zaufaniem. Wynika to między innymi z zaangażowania w ratowanie ludzi i ich mienia a także z działań prewencyjnych. Wszystkim strażakom życzymy opieki św. Floriana podczas ich trudnej i niebezpiecznej służby.