Parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Serbach

31 maja – Święto Zesłania Ducha Świętego

W najbliższą niedzielę obchodzimy Święto Zesłania Ducha Świętego. Według Dziejów Apostolskich to wydarzenie miało miejsce w święto Pięćdziesiątnicy, pierwsze po zmartwychwstaniu Jezusa. Na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty i Apostołowie otrzymali dary duchowe (charyzmaty) oraz zaczęli przemawiać w wielu językach. Wydarzenie to zostało zapowiedziane przez Jezusa przed jego Wniebowstąpieniem.

Zesłanie Ducha Świętego uważa się za początek Kościoła. Bóg Ojciec został objawiony w Starym Testamencie, Syn nauczał osobiście na Ziemi, a jego służbę ukoronowało Zesłanie Ducha Świętego, którego obiecał. Dzień zesłania Ducha Świętego, zwany jest też Zielonymi Świątkami i przypada 49 dni (7 tygodni) od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.