Parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Serbach

Zakończenie oktawy Bożego Ciała

18.06 2020 r. (czwartek) w Kościele katolickim kończy się oktawa Bożego Ciała – obchody ku czci Najświętszego Sakramentu. W naszej świątyni podczas oktawy po Mszy św. o godz. 17.00 odbywają się procesje z Najświętszym Sakramentem wokół Kościoła. W najbliższy czwartek w ostatnim dniu oktawy odbędzie się ostatnia taka procesja.

Tego dnia po procesji i błogosławieństwie eucharystycznym, kapłan błogosławi i święci przyniesione przez wiernych wianki uplecione z ziół i kwiatów. Poświęcone i przyniesione do domu zioła, zwykle zatyka się za obrazami świętych. W polskiej tradycji wierzy się że poświęcone wianki z ziołami mają uchronić przed uderzeniami pioruna, burzą, pożarem, gradobiciem i szkodnikami w polach. Wianek przechowywany jest przez cały rok, nie wolno go wyrzucić, bo jest poświęcony, po roku można go spalić. Tradycja ta dziś jest praktykowana w niewielkim stopniu. Niestety, nasze młode pokolenie raczej nie robi i nie święci wianków w oktawę Bożego Ciała. Są i tacy, co nawet nie wiedzą, że taki zwyczaj do tej pory się zachował.