Parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Serbach

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

15 sierpnia obchodzimy święto wzięcia do nieba wraz z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po dopełnieniu biegu jej ziemskiego życia. W Kościele Katolickim święto jest obchodzone od V wieku. Wywodzi się ono z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek lecz została zabrana do Nieba. Według teologii rzymskokatolickiej Jezus Chrystus własną mocą wstąpił do nieba, Najświętsza Maryja Panna mocą Bożą została wzięta do nieba. W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. Wtedy też składa się Maryi ofiary płodów ziemi: zioła, warzywa, kwiaty i dlatego święto nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej. W całej Polsce święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, a największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia.