Apel Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce: Nie pozwólmy, by pamięć o naszych bliźnich zaginęła

Cmentarze to nasze dziedzictwo. Każdy z nas może przyczynić się do ocalenia od zapomnienia naszej historii, naszych korzeni – napisali przedstawiciele Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce w specjalnym Apelu na dzień 1 listopada 2020 r. Sygnatariusze Apelu wezwali do otoczenia opieką i szacunkiem zapomnianych grobów i cmentarzy oraz podkreślili, że każda wspólnota religijna ma prawo, by miejsca pochówku traktować jako miejsca święte i nietykalne.

W związku ze zbliżającym się czasem szczególnej pamięci o zmarłych, przedstawiciele Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce zwrócili się z prośbą o otoczenie pamięcią i opieką miejsc spoczynku, cmentarzy i mogił, o których nikt nie pamięta. Choć, jak zauważono w Apelu, „odpowiedzialność w tym zakresie spoczywa na władzach państwowych, centralnych i lokalnych”, to jednak „nic nie zastąpi zaangażowania zwykłych obywateli, w tym wiernych Kościołów i innych Wspólnot Religijnych”.

„Apelujemy do wrażliwości każdego człowieka. Nie bądźmy obojętni wobec aktów wandalizmu. Bez względu na to, jakiego wyznania, światopoglądu, narodowości i przynależności państwowej byli pochowani tam zmarli, niech miejsca ich spoczynku będą szanowane, niech towarzyszy im zaduma nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością” – czytamy w Apelu.

Sygnatariusze, nawiązując do mających wciąż miejsce aktów wandalizmu, podkreślili, iż godność przynależy każdemu, także po śmierci. „Pamięć i szacunek dla grobów łączy przedstawicieli różnych wyznań a także osoby niewierzące. To wyraz naszego człowieczeństwa, świadectwo tego, kim jesteśmy” – napisali.

Na koniec Apelu przedstawiciele Kościołów podziękowali wszystkim, którzy na co dzień troszczą się o zapomniane groby i cmentarze, m.in. szkołom i harcerzom. „Zapalmy świeczkę, połóżmy gałązkę na zapomnianej mogile lub kamień na starej macewie. Nie pozwólmy, by pamięć o naszych bliźnich zaginęła, a cmentarze zarosły” – czytamy w dokumencie.

Apel podpisali: bp Jerzy Samiec, Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP; abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Metropolita Poznański; Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski; Tomasz Miśkiewicz, Mufti Rzeczypospolitej Polskiej, Przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Źródło tekstu, zdjęcia oraz pełny tekst apelu