Inicjatywa modlitewna „Kościół modlił się nieustannie do Boga”

Papież Franciszek prosi, aby w miesiącu maju cały Kościół przyzywałwstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny w intencji zakończeniapandemii, a w sposób szczególny zachęca nas wszystkich do gorliwejmodlitwy za tych, których pandemia dotknęła najbardziej.

W każdym dniu maja, kierując się kalendarzem z konkretnymi intencjami, wszystkie sanktuaria na całym świecie, zjednoczone w komunii modlitewnej będą kierowały swoje modlitwy, które jak woń kadzidła będą wznosiły się do Boga.

Tej modlitwie za cały Kościół będzie na zmianę przewodniczyło trzydzieści sanktuariów maryjnych, które zaproponują wiernym szereg wydarzeń, w jakich będą mogli uczestniczyć przez cały dzień.

Modlitwa poranna w sanktuarium rozpocznie się od symbolicznego gestu zapalenia lampy oliwnej przed obrazem Matki Bożej. Bezpośrednio potym zostanie odczytany fragment Pisma Świętego z rozdziału dwunastego Dziejów Apostolskich, od którego cała inicjatywa bierze swoją nazwę. Na koniec celebrans wyjaśni znaczenie tego gestu i całego dnia, odmawiając następnie z obecnymi wiernymi skierowaną do Maryi Panny starożytną modlitwę Pod Twoją obronę.

Najważniejszym punktem dnia modlitwy w sanktuarium będzie odmówienie Różańca świętego, zgodnie z miejscowymi tradycjami i zwyczajami, o zakończenie pandemii oraz w codziennej intencji szczegółowej powierzonej przez papieża Franciszka, zgodnie ze wskazówkami zawartymi w Schemacie Modlitwy.

Na zakończenie dnia wszyscy wierni, zgromadzeni w sanktuarium, skierują do Matki Bożej pozdrowienie pożegnalne, duchowo przekazując modlitewne przewodniczenie następnemu sanktuarium.

Należy podkreślić, że oprócz odmówienia Różańca Świętego, sanktuaria są zaproszone do promowania w ciągu całego dnia innych wydarzeń modlitewnych. Przed każdym aktem kultu, niech celebrans przypomni wiernym o znaczeniu tej inicjatywy, włączając intencję do modlitwy wiernych podczas Mszy św.

Każde sanktuarium powinno zorganizować udział wiernych w różnych proponowanych celebracjach, stosując się do obowiązujących przepisów sanitarnych, zachęcając także do modlitwy w domach i rodzinach, tam, gdzie nie byłoby możliwości uczestniczenia.

W poniedziałek, 3 maja br., Kościół powszechny łączyć się będzie w modlitwie z Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Kongregacja prosi, aby tego dnia modlić się zwłaszcza za zakażonych i chorych na COVID-19

Lista sanktuariów i intencja codziennej modlitwy

L.p.SanktuariumKrajKontynentIntencja
Bazylika watykańska (Matka Boża Wspomożenie wiernych)WatykanEuropaZa zranioną ludzkość