Parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Serbach

W niedzielę prymicje o. Pawła Głodowicza CSsR

W najbliższą niedzielę, tj. 06 czerwca, o godz. 12:00 w kościele parafialnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Serbach, o. Paweł Głodowicz CSsR, nasz parafianin, odprawi Mszę Prymicyjną. Otoczmy neoprezbitera naszą modlitwą.

W Kościele katolickim Mszą prymicyjną nazywa się Mszę Świętą odprawianą przez nowo wyświęconego kapłana. Zgodnie z przyjętym w Polsce zwyczajem Msza prymicyjna odprawiana jest w rodzinnej parafii neoprezbitera. Na tle „regularnych” Mszy świętych wyróżnia ją świąteczna oprawa i podniosły charakter. Już samo przejście z rodzinnego domu (w którym neoprezbiter otrzymuje błogosławieństwo rodziców) do kościoła jest w wielu parafiach celebrowane – w tej drodze prymicjantowi towarzyszą nie tylko jego rodzina i przyjaciele, ale również inni kapłani, parafianie, często schola muzyczna, a czasami nawet orkiestra. Do zakończenia liturgii eucharystycznej Msza prymicyjna przebiega „standardowo”. Z pewnymi dodatkowymi elementami mamy do czynienia dopiero po obrzędach komunijnych. Najpierw bowiem księża, parafianie i bliscy składają neoprezbiterowi najlepsze życzenia na nadchodzące lata posługi kapłańskiej. Następnie prymicjant dziękuje wszystkim osobom, które wspierały go w drodze do otrzymania sakramentu święceń (m.in. rodzicom, przyjaciołom, formatorom seminaryjnym itd.). Natomiast po złożeniu podziękowań ma miejsce indywidualne błogosławieństwo prymicyjne, którego neoprezbiter udziela po kolei wszystkim zgromadzonym, a z którym wiąże się łaska odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (bycie w stanie łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego).

Serdecznie zapraszam do uczestnictwa we Mszy Świętej w sposób tradycyjny, a także za pośrednictwem transmisji na żywo: