Parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Serbach

Komunikat w sprawie uroczystości odpustowych w Rokitnie, 14-20 czerwca 2021 r.

Drodzy Diecezjanie,

po długich zmaganiach z pandemią koronawirusa, w których uczestniczymy jako wspólnota wierzących, znosząc uciążliwe, choć konieczne ograniczenia, możemy coraz bardziej cieszyć się wytchnieniem. Choć pandemia się jeszcze nie skończyła, to obecna sytuacja pozwala nam swobodniej gromadzić się na wspólnym świętowaniu.

Okazją do tego będą najbliższe uroczystości odpustowe w naszym diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. „Zrodzeni do żywej nadziei”– tak brzmi hasło obchodów, zaczerpnięte z Pierwszego listu św. Piotra Apostoła (por. 1P 1,3). Zgodnie z kilkuletnim zwyczajem, odpust ku czci Matki Bożej Rokitniańskiej, Patronki naszej diecezji, świętujemy niemal cały tydzień. W tym roku, od poniedziałku 14 czerwca do niedzieli 20 czerwca, codziennie pielgrzymować będą do Rokitna różne grupy i środowiska: Apostolat Trzeźwości w poniedziałek, zakrystianie, organiści i inni posługujący w parafiach we wtorek, chorzy i służba zdrowia w środę, leśnicy w czwartek, a doradcy życia rodzinnego w sobotę. Odbędą się także Diecezjalne Dni Młodzieży. Zaczną się one w piątek modlitwą liderów grup młodzieżowych. Wszystkich młodych i ich duszpasterzy serdecznie zapraszam na Eucharystię w sobotę 19 czerwca o godz. 12.30. Bądźmy wtedy razem!

Główne obchody odpustowe zaplanowano z kolei w niedzielę 20 czerwca. Naszą intencją będzie dziękczynienie za złagodzenie pandemii, oraz modlitwa za chorych i zmarłych z jej powodu, a także za służbę zdrowia i tych, którzy służą cierpiącym. Szczególnie chciałbym zaprosić ozdrowieńców z choroby COVID-19 i osoby modlące się za kapłanów w Apostolacie Margaretka. Będzie to okazja, aby podziękować za łaskę przywróconego zdrowia i za modlitwę w intencji księży, zwłaszcza tych doświadczonych w ostatnim czasie chorobą.

W odpustową niedzielę gromadzić się będziemy na placu przed bazyliką rokitniańską o godz. 11.00 na modlitwie różańcowej, a o godz. 12.00 uroczystej Eucharystii przewodniczyć będzie znany nam dobrze biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. Dołożymy starań, aby zachować obowiązujące wciąż rygory sanitarne związane z zachowywaniem dystansu i używaniem maseczek tam, gdzie to konieczne. Będzie to jednak prawdziwe spotkanie w żywej wspólnocie Kościoła. Niech ono budzi i podtrzymuje w nas żywą nadzieję.

Wszystkim pielgrzymom i organizatorom uroczystości odpustowych z serca błogosławię.

Zielona Góra, 4 czerwca 2021 r.

+ Tadeusz Lityński
Biskup Zielonogórsko-Gorzowski


Odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna
w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie

14-20 czerwca 2021 r.

„Zrodzeni do żywej nadziei” (por. 1P 1,3)

Poniedziałek, 14 czerwca

 • 11.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. z udziałem Apostolatu Trzeźwości.

Wtorek, 15 czerwca

 • 11.00 Msza św. z udziałem leśników podprzew. bp. Tadeusza Lityńskiego, krajowego duszpasterza leśników

Środa, 16 czerwca

 • 10.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia
 • 11.00 Msza św. w intencji chorych i cierpiących oraz służby zdrowia pod przew.ks. Arkadiusza Zawistowskiego, krajowego duszpasterza Służby Zdrowia

Czwartek, 17 czerwca

 • 11.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. z udziałem osób posługujących w parafiach: zakrystianów, organistów i in.

Piątek, 18 czerwca – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Rokitna

 • 11.00 Msza św. z udziałem kapłanów z dekanatu Rokitno
 • 21.30 Diecezjalne Dni Młodzieży

Czuwanie modlitewne liderów grup młodzieżowych (do 6.30)

Sobota, 19 czerwca

 • 11.00 Msza św. z udziałem doradców życia rodzinnego
 • 12.30 Diecezjalne Dni Młodzieży – Msza św. pod przew. bp. Tadeusza Lityńskiego, biskupa zielonogórsko-gorzowskiego

Niedziela, 20 czerwca – Obchody centralne

 • 11.00 Modlitwa różańcowa i okazja do spowiedzi
 • 12.00 Suma odpustowa na placu przed bazyliką pod przew. i z homiliąbp. Edwarda Dajczaka, biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego, z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego, biskupa zielonogórsko-gorzowskiego (transmisja: TVP 3 Gorzów Wielkopolski)
 • Poczęstunek dla pielgrzymów

* * *

Codziennie w Rokitnie:

 • Nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa po Mszy św. o godz. 11.00 i 18.00
 • 18.00 Msza św. (we wtorek i czwartek z udzieleniem sakramentu bierzmowania pod przew. bp. Stefana Regmunta)
 • 20.30 Wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa
 • 21.00 Apel Maryjny (od poniedziałku do czwartku z Nowenną do MB Rokitniańskiej)