Parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Serbach

PIELGRZYMKA  lotnicza do Grecji śladami św. Pawła   (16 – 23 kwietnia 2023)

DZIEŃ 1      KAVALA – FILIPPI  

Zbiórka uczestników na lotnisku Berlin Brandenburg. Odprawa bagażowa o godz. 04.00 i wylot do Grecji o godz. 06.00. Przylot do Salonik o godz. 09.30, odbiór bagaży i przejazd  do portowego miasta Kavala, gdzie św. Paweł postawił swe pierwsze kroki i rozpoczął działalność misyjną na kontynencie europejskim oraz Fillippi – tutaj przystaniemy  w symbolicznym miejscu, gdzie św. Paweł dokonał  chrztu pierwszego Europejczyka – niewiasty o imieniu Lidia. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 2      VERIA –  METEORY

Śniadanie i przejazd do Verii, gdzie św. Paweł zatrzymał się po opuszczeniu Salonik. Następnie Meteory i zwiedzanie słynnych wiszących klasztorów, zbudowanych na wznoszących się w niebo stromych skałach. Te prawosławne monastyry zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3      DOLINA TEMBI – TERMOPILE – PRZYLĄDEK SOUNIO

Po śniadaniu udamy się do Doliny Tembi, gdzie odwiedzimy maleńki, lecz przepiękny kościół wykuty w skale –  kościół św. Paraskewy, świętej „od oczu”-  opiekunki  osób niewidomych i niedowidzących. Następnie postój w Termopilach , gdzie zobaczymy pomnik i przypomnimy sobie historię Spartan.  Przejazd nadmorską drogą przez Glyfade, Saronidę aż do przylądka Sounio. Czeka tu na nas piękny fotograficzny motyw, czyli ruiny świątyni Posejdona. Przylądek słynie także jako znakomity punkt widokowy na Morze Egejskiego i miejsce wspaniałych zachodów słońca. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4      ATENY

Śniadanie i przejazd na całodzienne zwiedzanie Aten. W programie wzgórze Akropolu ze świątynią Ateny (Partenon), Areopag, czyli  miejsce spotkań św. Pawła z ateńczykami. Następnie zobaczymy Parlament, Grób Nieznanego Żołnierza, stadion olimpijski. Na koniec spacer  po tradycyjnej „dzielnicy bogów”- Plaka.  W tym dniu zobaczymy uroczystą  zmianę warty przy grobie Nieznanego Żołnierza przy budynku greckiego parlamentu. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 5      NAFPLIO – MYKENY – KORYNT 

Śniadanie i przejazd na zwiedzanie Nafplionu – niegdyś weneckiego miasta, później pierwszej stolicy nowożytnego państwa greckiego, obecnie zaś modnego nadmorskiego kurortu. Następnie przejazd   do Myken, gdzie zobaczymy pozostałości pałacu królewskiego, słynną Bramę Lwic, Cytadelę z murami cyklopimi i Skarbiec Atreusza czyli Grób Agamemnona. Przejazd do Koryntu – zwiedzimy Kanał Koryncki oraz starożytne ruiny – Świątynia Apollina, Agora z mównicą, z której przemawiał Św. Paweł. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 6      OSSIOS LUKAS – DELFY

Śniadanie i przejazd do Ossios Lukas – pięknie położonego na zboczu klasztoru pustelnika bł. Łukasza. Obecnie obiekt figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a jego słynne mozaiki zaliczane są do największych arcydzieł średniowiecza.  Następnie przejazd do Delf, gdzie wg starożytnych znajdował się środek, czyli „pępek” świata, a Pytia przepowiadała przyszłość. Miejsce ze względu na swą historię fascynuje do dzisiaj, zobaczymy m.in.. wyrocznię Apollina, Skarbiec Ateńczyków, Sanktuarium Ateny i gimnazjon – miejsce Igrzysk Pytyjskich. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 7      SALONIKI – WYPOCZYNEK NAD MORZEM

Śniadanie i przejazd  na zwiedzanie Salonik, drugiego co do wielkości miasta Grecji: zobaczymy symbol miasta,  czyli Białą Wieżę, Katedrę św. Demetriusza, Łuk Galeriusza. Po południu czas na relaks nad Morzem Egejskim. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ  8     SALONIKI – WYLOT

Śniadanie lub odbiór pakietów śniadaniowych i transfer na lotnisko w Salonikach. Odprawa bagażowa o godz. 08.10, wylot powrotny do Berlina o godz. 10.10, przylot na lotnisko Berlin Brandenburg  o godz. 11.40, zakończenie pielgrzymki.

Cena pielgrzymki dla grupy:
30 – 35 os.36 – 40 os.41 – 45 os.
4790 zł4590 zł4490 zł

Oferta w oparciu o wycenę biletów lotniczych z dn. 14.10.22 i może ulec zmianie do momentu potwierdzenia rezerwacji. Im szybsza rezerwacja, tym większa pewność, że cena nie ulegnie zmianie!

Zapewniamy:

 • Bilety lotnicze wraz z opłatami lotniskowymi i bagażowymi: główny 1 szt. max. 23 kg + podręczny o max. wym. 45 x 36 x 20 cm
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach ***/****, pokoje 2,3-osobowe z łazienkami
 • Wyżywienie: 7 śniadań, 7 obiadokolacji
 • Transfery komfortowym klimatyzowanym autokarem wg programu
 • Opiekę i informację turystyczną pilota
 • Ubezpieczenie w TU „Uniqa”: KL z wliczoną opcją chorób przewlekłych do 10 000 EUR,  NNW do 2000 EUR, bagaż podróżny do 200 EUR. Obowiązują warunki ubezpieczenia Uniqa „Kontynenty”.
 • W cenie zawarto obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy w wysokości 20 zł od każdego uczestnika.

Cena nie obejmuje:

 • Transferów Parafia – Lotnisko – Parafia 
 • – biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat za miejscowych przewodników, zestawy audio-guide, opłat za komunikację miejską lub wjazdowych do miast, opłat klimatycznych i miejskich, itp. (na ten cel należy posiadać ok. 160 EUR/ os. ); napojów do obiadokolacji, ubezpieczenia od ryzyka kosztów rezygnacji, na życzenie istnieje możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji za dodatkową opłatą (5 % ceny wyjazdu); chęć ubezpieczenia należy zgłosić najpóźniej w ciągu 5 dni od wpłaty zaliczki.

Uwagi:

 • dokument niezbędny do wyjazdu: dowód osobisty lub paszport
 • na życzenie możliwy pok. 1-os. za dopłatą 1150 zł
 • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom w kolejności odwiedzanych miejsc.

Zgłoszenia do końca listopada z zaliczką w wysokości 1000 zł. przyjmuje ks. Marek Waściński, tel. 607249434