Parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Serbach

Św. Mikołaj patronem Głogowa – zaproszenie

Św. Mikołaj patronem Głogowa – zaproszenie

Decyzją Stolicy Apostolskiej św. Mikołaj został patronem miasta Głogowa. Tegoroczny odpust i uroczystość św. Mikołaja będziemy przeżywali bardzo uroczyście.

Zapraszamy na konferencję poprzedzającą główne obchody, która rozpocznie się 5 grudnia o godz. 10.00 w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie. Jej tytuł to „Święty Mikołaj Biskup patronem miasta Głogowa”. Wezmą w niej udział m.in. profesor historii sztuki bp Michał Janocha, który opowie o ikonografii św. Mikołaja w sztuce Wschodu i Zachodu, oraz ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, który przedstawi „Postać św. Mikołaja, jako przykład dobroczynności dla współczesnych”. Tego samego dnia o godz. 18.30 w kościele pw. Bożego Ciała odbędzie się koncert mikołajowy pt. „Wybrany przez miłość” w wykonaniu chóru Space Of Grace & Goście.

Oficjalne ogłoszenie patrona miasta odbędzie się w jego liturgiczne wspomnienie 6 grudnia o godz. 17.00 w Sali Rajców. Następnie o godz. 17.30 sprzed ruin kościoła św. Mikołaja wyruszy Orszak św. Mikołaja (każdy uczestnik otrzyma pamiątkową mitrę), po czym o godz. 18.00 w kościele pw. Bożego Ciała będzie sprawowana Msza św. odpustowa pod przewodnictwem bpa Tadeusza Lityńskiego w intencji miasta, jego włodarzy i mieszkańców. W historycznej tradycji św. Mikołaj od dawna był patronem Głogowa. Decyzja Stolicy Apostolskiej nie tylko oficjalnie potwierdza dotychczasową tradycję, ale również powoduje, że św. Mikołaj staje się patronem nie tylko parafii, ale i całego miasta. Wiążę się również z nadaniem liturgicznych przywilejów. Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystościach.