Parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Serbach

Ogłoszenia Parafialne na Niedzielę Palmową – 28.03.2021r.

 1. Dziś rozpoczynamy Wielki Tydzień – czas Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa  do Jerozolimy poświęcenie palm podczas każdej Mszy świętej. Kołu Gospodyń Wiejskich w Serbach dziękuję za podtrzymywanie tradycji i wykonanie pięknej palmy.
 2. Dzisiaj zbiórka do puszek jałmużny postnej.
 3. Dzisiaj o godz. 16.3o Gorzkie Żale.
 4. W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 5. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, polecam tygodnik Niedziela, Gość Niedzielny, a dla dzieci Małego Gościa Niedzielnego.
 6. Bóg zapłać za ofiary składane na potrzeby naszej parafii. Dziękuję także rodzinom, które złożyły w minionym tygodniu ofiary na sprzątanie kościoła. Wszystkim solenizantom i jubilatom obchodzącym swoje święto w tym tygodniu składam najserdeczniejsze życzenia.

  Wskazania na Wielki Tydzień i Triduum Paschalne 2021 dla duchowieństwa i wiernych Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej odnośnie do czynności liturgicznych i duszpasterskich w czasie epidemii

  Biskup diecezjalny podtrzymuje do odwołania ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Dyspensa dotyczy wiernych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz katolików przebywających na jej terytorium.

  Nowe przepisy sanitarne, ze względu na wzrastającą liczbę zachorowań na Covid-19, ustalają następujące zasady uczestnictwa w liturgii:
  – dopuszczalny limit osób przebywających w kościele – 1 osoba/20 m kw.,
  – obowiązek zachowania dystansu społecznego – co najmniej 1,5 m,
  – obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką medyczną (z wyjątkiem celebransa).

       Biskup diecezjalny w jedności z episkopatem Polski apeluje, w obliczu zagrożenia zdrowia i życia, o odpowiedzialność indywidualną i zbiorową oraz zobowiązuje wszystkie wspólnoty parafialne diecezji zielonogórsko-gorzowskiej do ścisłego przestrzegania powyższych przepisów.

     W związku z tym wszystkie celebracje w kościele/kościołach naszej parafii mogą się odbywać jedynie z zachowaniem tych norm. W tym celu:

 • przed drzwiami kościoła posługujący będą prowadzić liczenie wchodzących,
 • w świątyni zostały wyznaczone miejsca, które można zajmować,
 • na drzwiach kościoła została umieszczona informacja o limicie uczestników.

     Prosimy parafian o zrozumienie i ścisłe stosowanie tych zaleceń oraz o ofiarowanie wszelkich niedogodności z tym związanych razem z Chrystusem, który „chociaż był Synem, nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał.   A gdy wszystko wykonał, stał się sprawcą zbawienia wiecznego dla wszystkich, którzy Go słuchają” (Hbr 5,8-9).

     Ponieważ obecna sytuacja skłania do pozostawania w domach i nieuczestniczenia osobiście w liturgii, zapewniamy wszystkich o szczególnej modlitwie podczas parafialnych celebracji. Prosimy pozostających w domach    o duchową łączność z parafią, diecezją i z całym Kościołem przez modlitwę domową, a także z pomocą transmisji.

     Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, Liturgia ku czci Męki Pańskiej w Wielki Piątek i Wigilia Paschalna w Wielką Noc sprawowane pod przewodnictwem biskupa w gorzowskiej katedrze transmitowane będą od czwartku do soboty o godz. 19.00 przez TVP 3 Gorzów Wielkopolski i Radio Zachód.

7. Nabożeństwa w czasie Triduum Paschalnego:

Wielki Czwartek

 • O godz. 18.00 Msza św. Wieczerzy Pańskiej – pamiątka ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa – transmitowana
 • Po Mszy Św. w ciemnicy rozpocznie się Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 21.00.(w świątyni nie może jednak przebywać więcej niż 20 osób).

Wielki Piątek

 • W tym dniu obowiązuje post ścisły i abstynencja.
 • Od godz. 7.00 – Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy.
 • Okazja do spowiedzi św. w tym dniu: rano od 7.00 – 8.00.
 • O godz. 8.00 Droga Krzyżowa – transmitowana.
 • O godz. 18.00 uroczysta Liturgia Wielkiego Piątku
  – upamiętnienie Męki i Śmierci Chrystusa – transmitowana.
 • Po adoracji Krzyża i komunii św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu,
 • Po liturgii do godz. 21.00 możliwość indywidualnej modlitwy w kościele (w świątyni nie może jednak przebywać więcej niż 20 osób).

         Wielka Sobota

 • Od godz. 10.00 – 12.00 możliwość indywidualnej modlitwy                w kościele (w świątyni nie może jednak przebywać więcej niż            20 osób);
 • Tradycyjne błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę jest odwołane w całej diecezji. Bp Tadeusz Lityński pobłogosławi pokarmy w gorzowskiej katedrze. Transmisję z tego wydarzenia przeprowadzi o godz. 11.00 TVP 3 Gorzów Wielkopolski. Zachęcamy do duchowej łączności z tym obrzędem przez przygotowanie stołu przykrytego obrusem, z umieszczonym na nim krzyżem i zapaloną świecą (np. paschalikiem Caritas). Wspólna modlitwa z biskupem oraz gest błogosławieństwa uczyniony przez jednego z domowników obejmie pokarmy przygotowane w domu do pobłogosławienia.
 • Błogosławieństwo pokarmów może się odbyć także wśród domowników przed śniadaniem niedzielnym. Po wspólnej modlitwie błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba. Obrzęd jest do pobrania na stronie diecezjalnej www.diecezjazg.pl
 • O godz. 20.00 Liturgia Wielkiej Soboty – transmitowana.
 • O godz. 22.30 Liturgia Wielkiej Soboty w Goli.

8. W przyszłą niedzielę Uroczystość Zmartwychwstania Pana Jezusa. Rezurekcja o godz. 6.00, następna Msza św. o godz. 12.00 (przez 45 min. po Mszy Świętej  możliwość modlitwy i przyjęcia Komunii Św.).Msza Święta w Goli o godz. 10.00.  

9. W Poniedziałek Wielkanocny Msze święte w Serbach o godz. 8.00 i 12.00 (przez 45 min. po Mszy Świętej  możliwość przyjęcia Komunii Św.). Msza Święta w Goli o godz. 10.00, taca przeznaczona jest na KUL.