Parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Serbach

6 sierpnia – Święto Przemienienia Pańskiego

Dziś, 6 sierpnia Kościół obchodzi Święto Przemienienia Pańskiego. Liturgia tego dnia wspomina opisane w ewangeliach wydarzenie, przez które Chrystus objawił swoje bóstwo.  Według opisów Ewangelistów św. Mateusza, św. Marka i św. Łukasza, Chrystus ukazał swoją chwałę trzem uczniom Piotrowi, Jakubowi i Janowi. „Jezus wziął ze sobą Piotra, Jakuba i brata jego Jana i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich” (Mt 17,1). Twarz Jezusa zajaśniała jak słońce, szata była biała jak światło, ukazali się też Mojżesz i Eliasz a z obłoku dobiegł głos Boga. Ukazał się też obłok, który okrył Chrystusa, Mojżesza i Eliasza. Głos z obłoku To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!” (Mt 17,5) utwierdził uczniów w przekonaniu o objawieniu się Boga. Uczniowie będący światkami tego wydarzenia bardzo się zlękli. Wg. Biblii tylko Mojżesz i Eliasz mogli rozmawiać z Bogiem twarzą w twarz i nie umrzeć.
Chrystus ukazał się uczniom w swojej naturze i istocie – że jest Synem Bożym. Święto Przemienienia ma przypominać nam chrześcijanom, że nasza wiara musi być mocna, a w chwilach próby niezachwiana. Celem naszego życia jest dążenie do osiągnięcia życia wiecznego i zmartwychwstanie.