Parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Serbach

Wielki Piątek

Dzień Męki i Śmierci Chrystusa. Postarajmy się aby w tym dniu w naszym domu zapanowała cisza pozwalająca przeżyć Misterium Męki i Śmierci Jezusa. Warto tego dnia wyłączyć radioodbiorniki, telewizory czy komputery. Obowiązuje nas post ścisły, a więc nie tylko jakościowy, ale i ilościowy. Jeżeli jest to możliwe, weźmy tego dnia udział w Drodze Krzyżowej.
Wieczorem gromadzimy się na liturgii wielkopiątkowej. W Wielki Piątek nie jest celebrowana eucharystia. Oferowane hostie zostały konsekrowane dzień wcześniej, w Wielki Czwartek. W przeszłości liturgia wielkopiątkowa była celebrowana o godzinie 15:00, kiedy to według Ewangelii nastąpiła śmierć Jezusa. Dziś obchodzona jest w godzinach popołudniowych. Liturgia Słowa złożona z licznych czytań i uroczystej modlitwy powszechnej, poprzedzona jest procesją i leżeniem krzyżem przez kapłana przed obnażonym ołtarzem. Później następuje adoracja Krzyża, z którego zostaje zdjęta zasłona. Po komunii z hostiami konsekrowanymi poprzedniego wieczoru następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.

Pamiętajmy, by wieczorem udać się na adorację Grobu Pańskiego. To wielkopostne pielgrzymowanie ma swoje korzenie w Jerozolimie, gdzie gromadzono się w miejscach Męki Chrystusa, aby Mu duchowo towarzyszyć od Wieczernika i Góry Oliwnej, aż do miejsca jego Grobu. W Polsce ten zwyczaj jest pielęgnowany od XIV w.